Srijeda, 25.05.2005.

HAJDUK-RIJEKA 0:1

U utakmici u kojoj su šanse bile rijetke kao oaze u pustinji, Kranjčar je u 72. minuti prokockao zicer za pobjedu. Koju minutu kasnije Mitu je pogodio i Rijeci donio prvi trofej nakon 26 godina.

Hajduk - Rijeka 0:1 (0:0)

- prva utakmica 2:1 za Rijeku

Split. Stadion Poljud. Gledatelja: 15.000. Sudac: Mario Strahonja (Zagreb). Strijelac: 0:1 - Mitu (80).

HAJDUK
Balić, Rukavina (od 61. Dragičević), Vejić, đolonga, Vučko, Hrman (od 85. Rački), Damjanović, Kranjčar, Leko, Blatnjak, Bušić (od 57. Turković)

RIJEKA
Radman, Ivančić, Lerant, Knežević, Prišć (od 81. Butić), Tadić, Dunković, Linić (od 72. šarić), čaval, Erceg (od 46. Katulić), Mitu

žUTI KARTONI: Blatnjak (50), Ivančić (50), Linić (71), Mitu (74), Butić (90).

Igrala se 80. minuta, Danijel šarić (rekonvalescent i pričuva kojem je to bio prvi dodir s loptom) izvrsno je centrirao, a na drugoj strani uletio je Dumitru Mitu i s pet metara zakucao loptu u mrežu kroz noge Baliću.

"Najviše me muči činjenica što je gol postignut iz zaleđa", ustvrdio je Igor štimac nakon dvoboja. I doista - prilikom šarićeva ubačaja čaval je bio u ofsajdu, skakao je na loptu, ali je nije dirao. Ostaje pitanje je li utjecao na igru...

Bilo kako bilo, bio je to jedini zgoditak na uzvratnom susretu Kup-finala, kojim su Riječani potvrdili prednost stečenu prije 14 dana na Kantridi. Gotovo tri desetljeća duga riječka žeđ za nekim trofejem okončana je. To im je prvi naslov otkad je samostalne Hrvatske.

Inače, utakmica je protekla sukladno predviđanjima - teška i tvrda bitka na sredini igrališta protkana brojnim sitnim prekršajima. Akterima je nadmetanje dodatno otežavalo vrijeme - bilo je vrlo sparno, a povremeni refuli bure stvarali su nove probleme.

Niko Kranjčar je u 41. minuti uputio prvi udarac u okvir gola na utakmici, ali je vratar Radman bio spreman. U začetku susreta ista dva igrača sudarila su se u šesnaestercu, ali Strahonja nije vidio ništa sumnjivo. Gosti su prvi dio odigrali uz pomoć vjetra, što je jednom dobro iskoristio Dunković i snažno odapeo, ali je bilo neprecizan za nekoliko centimetara.

U nastavku je štimac napad ojačao Dragičevićem, Scoria osvježio Katulićem, pritisak Splićana je rastao, obruč pred Radmanom se stezao, ali pravih prigoda nije bilo. Sve do dvominutne dekoncentracije inače čvrste uže riječke obrane u 72. i 73. minuti.

Dumitru Mitu u oba je finalna dvoboja svladao Vladimira Balića

Prvi nesporazum nije iskoristio Kranjčar, koji je imao loptu na 10-ak metara od gola, bio je posve sam, ali je bio i milimetarski neprecizan. U idućoj minuti Lerant je skrivio indirekt osam-devet metara iskosa od Radmana. Pucao je Leko - u živi zid.

Kazna za te promašaje stigla je u već opisanoj 80. minuti. Tisuću pripadnika Armade palo je u trans, Torcida je zanijemila. Zbog brojnih izmjena i pirotehničkih prekida Strahonja je nadoknadio čak deset minuta - no, niti 100 minuta igre nije bilo dovoljno Hajduku da barem zabije gol.

Godine 1979. Rijeka je u finalu jugoslavenskog Kupa svladala Partizan. Trebalo je proći 26 godina do novog slavlja - na putu do aktualnog trofeja redom su padali Rudeš, Crikvenica, Slaven Belupo, Varteks i Hajduk, koji za tri dana ima veliku priliku osvojiti prvenstvo, izliječiti rane i spasiti sezonu.

No, za to bi trebalo i nekog pobijediti - a 'bili' nisu nikoga već šest utakmica...

IZVOR:ISKON PORTAL