Nedjelja, 9.10.2005.

HRVATSKA NA SVJETSKOM PRVENSTVU

Opet je šveđanima presudio Darijo Srna - ovaj put nije zabio iz slobodnog, već iz kaznenog udarca. S obzirom da je češka poražena, Hrvatska je osigurala Njemačku.

Naime, Nizozemci su u Pragu slavili sa 2:0, sebe 'zabetonirali' na prvom mjestu svoje skupine, a bez obzira na ishod dvoboja u Budimpešti 12. listopada Kranjčarovu vrstu promovirali u jedan od dva najbolja drugoplasirana sastava, koja također idu izravno na Mundial. Naravno, ako ne izgubimo u Mađarskoj bit ćemo i pobjednici skupine.

Skandinavci su na maksimirski travnjak istrčali bez ozlijeđenog Ibrahimovića, koji je cijeli dvoboj prosjedio na klupi, ali su se zato oporavili svi ostali rekonvalescenti. Niko Kovač je sanirao teškoće s okom, ali zato je opet oteklo koljeno Dade Prše, koji je samo zahvaljujući naporima liječničke službe i vlastitoj čeličnoj volji ipak bio dio 'spektakla koji se ne propušta'.

Već od prvih minuta postalo je jasno da je u Zagreb došla jedna od deset najboljih svjetskih reprezentacija (prema službenom renkingu FIFA-e). Premda im je pobjeda protiv nejakog Islanda dovoljna za plasman u Njemačku, šveđani u Maksimir nisu došli odigrati prijateljsku utakmicu. čak 17 minuta trebalo je Hrvatima da upute prvi udarac na gol.

Pucao je tada Ivan Klasnić, ali ravno u vratara Isakssona. Imali smo inicijativu, ali povremeno su sijevale i opasne suparničke polukontre, srećom bez učinkovite završnice. U 20. su minuti Tomas i Srna u posljednji trenutak spriječili Ljungberga i Zlatanovu alternaciju Jonssona da izbiju sami pred Butinu.

Taktičku borbu i rat na sredini terena, protkan brojnim sitnim prekršajima, u 34. su minuti nakratko zamijenili glasni uzdasi s prepunih tribina. Ivan Klasnić je izbio sam pred golmana, ali napadač tako efikasan u dresu Werdera ostaje sterilan kada navuče kockastu odoru. U izvrsnoj je situaciji desnom nogom loptu poslao na sjevernu tribinu.

U nastavak su oba izbornika krenula bez kadrovskih promjena. Već u 49. minuti uobičajeno dobri Pršo je prošao dva-tri protivnička braniča, ali se onda s vrha šesnaesterca odlučio na (neprecizni) udarac ljevicom, iako je imao bolje postavljene Tudora i Kranjčara. U 55. minuti Klasnić je promašio loptu nakon izvrsnog ubačaja Srne, a onda je stigao trenutak odluke.

Centaršut Nike Kranjčara išao je na Pršinu glave, a iskusni internacionalac Olof Mellberg (Aston Villa) je reagirao početnički i u skoku loptu zaustavio rukom. Mellbergova reakcija više je nalikovala blokadi nekog NBA centra, nego potezu skupo plaćenog stopera. Svejedno, hvala mu. Sudac De Sanctis nije previše dvojio.

Loptu je uzeo naš standardni i dosad uvijek precizni egzekutor penala Darijo Srna. Cico Kranjčar to nije imao živaca gledati, iako nije trebao drhtati - Isaksson je odabrao svoju desnu stranu, a Srna loptu prizemno poslao u suprotni kut i tako s pet pogodaka postao najbolji hrvatski strijelac u ovim kvalifikacijama - 1:0!

Pet minuta kasnije najljepša hrvatska akcija na cijeloj utakmici. Nakon nekoliko preciznih proigravanja, Babić je ostao sam na lijevom boku, ušao metar-dva u kazneni prostor i zatim odapeo snažno i precizno u bliži kut. No, izvrsno je reagirao i Isaksson te loptu skrenuo u korner. Igra se tada preselila na našu polovicu.

Međutim, bio je to jalov pritisak gostiju, koji unatoč uvođenju neugodnog Wilhelmssona i novog napadača Elmandera nisu imali ideje kako ozbiljnije ugroziti izvrsno organiziranu hrvatsku obranu. Unatoč brojnim pokušajima, pogotovo u završnici, šveđani nisu uspjeli kreirati niti jednu ozbiljnu prigodu.

Stoga su sasvim zasluženo morali potpisati kapitulaciju - prvi put nakon osam godina u jednoj gostujućoj kvalifikacijskoj utakmici. Ali, ovoga su puta došli na megdan momčadi koja nikad nije izgubila službenu utakmicu na domaćem bunjištu. Gotovo je sigurno da će obje reprezentacije igrati u Njemačkoj - s obzirom na kvalitetu i prikazano tijekom izlučnih nadmetanja, tamo im je i mjesto.

Hrvatska - švedska 1:0 (0:0)

Zagreb. Stadion Maksimir. Gledatelja: 35.000. Sudac: Massimo de Sanctis (Italija). Strijelac: 1:0 - Srna (56- 11m).